Opracowanie inwentaryzacji i waloryzacji przyrodniczej wraz z bazą danych geoprzestrzennych ułatwia sterowanie rozwojem gminy, w tym: optymalne planowanie przestrzenne w gminie z uwzględnieniem uwarunkowań przyrodniczych, zachowanie i ochronę różnorodności biologicznej i krajobrazowej, właściwe gospodarowanie zasobami przyrody z zachowaniem zapisanej w Konstytucji Rzeczypospolitej zasady zrównoważonego rozwoju, monitorowanie stanu środowiska, kreowanie rozwoju ruchu turystycznego i prowadzenie edukacji ekologicznej.
Powierzając nam wykonanie inwentaryzacji i waloryzacji przyrodniczej otrzymacie Państwo kompleksową informację na temat aktualnego stanu środowiska przyrodniczego gminy. Prace terenowe ekspertów posiadających wiedzę naukową i wieloletnie doświadczenie, dostarczą danych o rozmieszczeniu i liczebności chronionych, rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwięrząt, zbiorowisk roślinnych oraz obszarów cennych przyrodniczo, w tym chronionych siedlisk przyrodniczych, lasów, parków wiejskich, zespołów podworskich.
Wiedza o rozmieszczeniu na obszarze gminy elementów wrażliwych pozwala uniknąć w przyszłości wystąpienia niespodziewanych kolizji inwestycji gminnych lub prywatnych z obszarami cennymi przyrodniczo, w tym siedliskami gatunków rzadkich i chronionych. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie napięć i konfliktów w obrębie społeczności lokalnej oraz grup interesów, w tym organizacji pozarządowych.